Uydudan internet kimler için uygundur?

İnşaat Firmaları

İnşaat firmaları özellikle şehir merkezinden uzak noktalardaki şantiyelerinde iletişim ile ilgili pek çok sıkıntı ile karşılaşırlar. Şantiyenin operasyonel ihtiyaçlarının karşılanmasında ve çalışanların firma merkezi ile olan haberleşmesinin sağlanmasında şantiye-merkez bağlantısı ve internet erişimi büyük rol oynar. Genelikle şehir dışından uzak noktalardaki şantiye bölgelerinde ADSL, fiber gibi karasal internet bağlantı imkanı ya yoktur ya da hizmet kalitesi çok düşüktür.

 

insaat sektöründe uydu internet
inşaat sektöründe uydu internet

Petrol/Gaz Arama Firmaları

Petrol ve gaz sektöründeki çalışanlar dünyanın en sert, en uzak ve en zorlu ortamlarında çalışır. Teknisyenler, mühendisler ve genel personel kritik uygulamalar için kesintisiz ve güvenli iletişime ihtiyaç duyarlar. Aynı zamanda kendi konumları ne olursa olsun, aileleriyle birlikte uygun bir şekilde düzenli olarak iletişim kurmaları gerekir. Personel için internet bağlantısının kullanılabilir olması, çalışanı tutma ve memnuniyeti açısından önemli bir faktördür.

Uydudan internet hizmetinin temel faydaları:

Arama ve üretim için artan bant genişliği ihtiyaçlarına düşük maliyetler.

Düşük sahip olma maliyeti kişisel kullanım sağlar.

Takım iletişimi ve işbirliği sağlar.

Abonelere uydu aracılığıyla doğrudan bağlantı sağlanır.

 

petrol arama uydu internet
petrol arama sektörü için uydu internet

Afet Yardım Kuruluşları

Afet Yardım Kuruluşları (NGO) için genelde en zor zamanlarda ve hizmet alınamayan yerlerde anlık iletişim gerekir. Herhangi bir afet anında bilgi iletişim yeteneği yaşam ve ölüm meselesi kadar ciddidir. Bu gibi durumlarda, afet ötesinde iletişim çok önemlidir. Uydudan internet hizmeti afet yardım kuruluşlarının ihtiyaçlarını karşılamak için hızlı ve güvenilir bir çözümdür.

 

NGO uydudan internet
NGO uydu internet

Akaryakıt İstasyonları

Özellikle şehir merkezi dışında yer alan akaryakıt istasyonlarında uydudan internet hizmeti sıkça kullanılmaktadır. Akaryakıt istasyonlarının , firma merkezi /dolum merkezi gibi noktalarla iletişiminin sürekli olması gerekmektedir. İstasyonlarda uydu internet bağlantısı ana bağlantı ya da yedek bağlantı olarak tercih edilmektedir.

 

akaryakıt istasyonu uydudan internet
akaryakıt istasyonu uydu internet

Bireysel Kullanım

Avrupa ve Amerika’da broadband uydu internet hizmeti bireysel kullanım için oldukça yaygındır. Türkiye’de ise uydu internet hizmeti bireysel olarak daha çok şehir merkezinden uzak villa, çiftlik v.b. yerlerde kullanıldığını görmekteyiz. Özellikle ADSL ve 3G bağlantılarının zayıf olduğu ya da hiç çalışmadığı bu bölgelerde uydudan internet hizmeti tercih edilmektedir.

 

bireysel uydudan internet kullanımı
bireysel uydu internet kullanımı